מאז הקמתה, רואה הקרן חשיבות רבה בפיתוח מענים לאוכלוסיות מיוחדות. מאז 1989 מנסה הקרן לקדם את אוכלוסיות יוצאי העדה האתיופית. הקרן עושה זאת במספר אופנים:

1. סיורי חשיפה לאקדמיה לחיילים יוצאי העדה לקראת סיום השרות הצבאי: הודות לשיתוף פעולה עמוק ונרחב עם המרכז האקדמי רופין (אשר פיתח תכניות ייחודיות לאוכלוסייה זו ) מקיימת הקרן עשרה ימי חשיפה לעולם האקדמי במרכז. בסיורים אלה נחשפים החיילים לחשיבות ההשכלה הגבוהה, לזכויות מיוחדות שיש להם בתקופת הלימודים, למפגש עם סטודנטים, "לסיפורי הצלחה" של בני העדה ולמידע רב על תכניות לימודים. החיילים אף שומעים הרצאה אקדמית על מנת לטעום עולם זה.

* פיתוח תהליך למידה ופיתוח תמונת עתיד כהכנה לחיים בוגרים: בשיתוף פעולה עם עמותות תומכת הקרן בקורסי הכנה למבחן הפסיכומטרי ליוצאי העדה. הקורס פותח במיוחד ליוצאי העדה, עם דגש על תרגול רב. כמו כן הקרן תומכת בקורס אמיר, קורסי הכנה לבגרות במתמטיקה ואנגלית הכוללים תרגול מוגבר. בנוסף לכך הקרן שותפה לקורס שימושי מחשב, מתוך הבנת חשיבות כלי זה להשתלבות צעירים בעולם הלימודים.

2. הזדמנות שניה: למעלה מעשרים שנה שותפה הקרן לתכנית של עמותת אח"י המנסה להנגיש את נושא ההשכלה הגבוהה בישראל לבנות העדה האתיופית. התכנית מאפשרת לבנות המשרתות בשרות הלאומי לשפר ולהשלים בגרויות, לעבור קורס הכנה למבחן הפסיכומטרי ומעבר לכך התכנית שמה דגש על מתן כלים והכוונה אישית לקראת השתלבות במוסדות להשכלה גבוהה ואינטגרציה בחברה הישראלית. מעבר ללימודים מקבלות הבנות כלים, כישורי חיים והעצמה אישית. עם תום השרות מציעה התכנית מסלולי הכנה למכינה ומסלולי הכנה במסלול לתואר אקדמי. התכנית מציעה קורסי הכנה למבחן מימ"ד, תמיכה בתהליך הכניסה למכינה קדם אקדמית, הכנה לבחינה הפסיכומטרית ותמיכה בתהליך הכניסה למוסד אקדמי. התכנית אף כוללת הכנה למקצועות פרא-רפואיים, הכנה למקצועות מנהל עסקים וראיית חשבון, קורס באסטרטגיות למידה, קורס ישומי מחשב וקורס מיומנויות קריאה וכתיבה בעברית.

3. שילוב סטודנטים יוצאי אתיופיה במחלקות יוקרתיות באוניברסיטאות: מספר הצעירים יוצאי העדה האתיופית אשר מצליחים להשתלב במחלקות יוקרתיות באוניברסיטה קטן ביותר. על מנת ליצור מהלך שבו המספר יגדל באופן משמעותי, יש צורך בכלי מיון מתאימים, תהליכי הכנה והכשרה מתאימים, ליווי במהלך הלימודים וסיוע כלכלי רחב. היות והמבחן הפסיכומטרי אינו עביר לבעלי "שונות תרבות" הוא איננו משקף את יכולתם של בני בעדה. הדימוי העצמי של יוצאי העדה מביא במקרים רבים את הצעירים לכך שאינם מנסים להתקבל לחוגים יוקרתיים. לאור זה שמחה הקרן להצטרף לתוכנית שהגה מכון פוירשטין אשר לו מוניטין וניסיון רב. בעבודה עם יוצאי העדה וג'וינט ישראל.

התכנית מציעה:

  • 1. אבחון קוגנטיבי דינאמי כתחליף למבחן הפסיכומטרי כמכשיר מיון.
  • 2. הכשרה באמצעות העשרה אינסטרומנטלית להקניית אסטרטגיות למידה וחשיבה.
  • 3. ליווי ותמיכה ללימודים אקדמיים ומיומנויות למידה.
  • 4. תמיכה כלכלית.
  • התכנית מופעלת באוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטה העברית בהצלחה רבה.